Blog

Szövegírás okosan – 19 bevált technika profiknak

Szövegírás okosan – 19 bevált technika profiknak

A szövegírás megkerülhetetlen feladat, ha sikeres cégre vágysz. Akár magad írod a marketingszövegeket, akár professzionális szövegírónak adod ki a feladatokat, cégvezetőként bizony lépést kell tartanod a vásárlóid folyamatosan változó igényeivel. A márkádat körülölelő hatalmas zaj és fogyasztóid elképesztően megnövekedett ingerküszöbje miatt ugyanis a hatékony szövegírás ma már nem ugyanazt jelenti, mint 10 évvel ezelőtt.  

A céltalan írogatás kora leáldozott.

Helyét a precízen átgondolt tartalomstratégia, a minőségi tartalom és az empatikus szövegezés vette át. De hogyan keltik fel az igazán profik a célközönségük figyelmét? Hogyan konvertálják az érdeklődőket hűséges vásárlókká? Mi az, ami valóban működik? 19 olyan bevált tippet gyűjtöttem össze, melyeket akár már holnaptól alkalmazhatsz a valóban hatékony szövegírás érdekében.

1. Szövegírás kutatás nélkül? Felejtsd el!

Gary Bencivenga legendás szövegíró szerint „a legjobb szövegírók a legszorgosabb kutatók is egyben. Olyanok, mint a bányászok: ásnak, fúrnak, robbantanak, egészen addig, amíg egy vagonnyi ércet össze nem gyűjtöttek.”

A világ egyik legeredményesebb szövegírója, John Caples mindig is azt vallotta, hogy egy szövegíró akkor végez jó munkát, ha legalább hétszer annyi érdekes információt gyűjt, mint amennyit valójában fel tud használni. A kutatás ugyanis az alkotói válság és a felszín kapargatásának egyik legbiztosabb ellenszere.

Érdemes tehát észben tartani: minél több információt birtokolsz, annál több lehetőséged van valami igazán emlékezeteset alkotni a szövegírás során.

A képen egy CEO látható, akinek a szövegírás fejtörést okoz.

2. A bevételnövelő szövegírás a címsornál kezdődik: csiszold hát tökéletesre!

David Ogilvy, a „Reklámszakma Atyja” szerint “átlagosan ötször többen olvassák el a címet, mint az alatta levő szöveget. Ha tehát megírtad a címedet, 80 centet költöttél el az 1 dollárból.”

Íme a legfontosabb szövegírás tippek az ütős címekért:

  • Először írd meg a szöveget, majd keresd meg benne a leghatásosabb szavakat, kifejezéseket a címhez, illetve az alcímekhez.
  • Kacifántos és okoskodó stílus helyett használj egyszerű, lényegre törő címeket.
  • Szövegírás során használd a 4 U (Urgent, Unique, Useful, Ultra-specific) technikáját, vagyis közvetíts valamilyen értéket az olvasó számára, használj sürgető szavakat, legyél pontos, majd öntsd az egészet egyedi formába.
  • Fogalmazd meg a címben, mivel lesz az olvasó gazdagabb, ha elolvassa a szöveget alatta.
  • Szövegírás során fókuszálj az érzelmekre.

Extra tipp
Elégítsd ki az 5 emberi alapszükséglet egyikét:
  • Biztonság („Így varázsolhatsz hollywoodi mosolyt magadnak otthon, fájdalom nélkül!”)
  • Profit („7 azonnali bevételnövelő technika webáruházaknak”)
  • Öröm („Éld át a mozgás örömét 60 felett is!”)
  • Kényelem („7 egyszerű lépés a lapos has eléréséhez”)
  • Becsvágy („Elit továbbképzés fogorvosoknak – hogy a legjobb lehess a szakmádban”)

3. Ne bonyolítsd túl!

Tudtad, hogy a legtöbb ember – a nehézségi szintet tekintve – az általános iskola 4. osztályos tanulóinak szánt szövegeket olvassa a legkönnyebben és a legszívesebben? Hemingway is ezen a szinten írt például. Érdemes tehát egyszerű nyelvezetet használni a szövegírás során.

Természetesen – ha a szöveg megkívánja – nem kell búcsút intened a szaknyelvnek, csupán törekedj arra szövegírás során, hogy érthetően és pontosan fogalmazd meg az üzenetet. Hidd el, a célközönséged hálás lesz, ha nem rabolod az idejét feleslegesen és gyorsan megérteted vele, milyen értéket is közvetít számára az ajánlatod.

4. A szövegírás csúcsa: a storytelling

Nem hiszed, mekkora ereje van a storytellingnek, vagyis a történetmesélésnek? Akkor hadd osszak meg Veled egy rövid történetet.

Valamikor az 1920-as években egy amerikai zeneiskola azzal bízott meg egy 26 éves szövegírót, hogy írjon hirdetésszöveget a zeneiskola otthoni kurzusait illetően. A szövegírást megúszhatta volna ennyivel:

„Tanulj meg zongorázni otthon, 30 nap alatt – tanár nélkül!”

De nem így tett.

Mélyebbre ásott. Tudta, hogy egy hangszeren megtanulni játszani nem könnyű, és sokan valójában azért kezdenek bele a tanulásba, hogy kivívják barátaik elismerését, csodálatát. Szövegírónk felismerte, hogy a valós termék nem a kurzus volt, hanem a népszerűség és a boldogság érzése. Ennek tudatában írhatott volna valami ilyesmit:

„Legyél a legmenőbb arc bármelyik partin!”

De nem így tett.

Tudta, hogy nem elég csupán a zenészeket körülvevő népszerűséget körülírni. Olyan címsorra volt szüksége, amely érzelmi szinten is kapcsolódik a célközönségéhez. Azt akarta, hogy a sorait olvasó személy – akiről eddig senki sem gondolta volna, hogy meg tud szólaltatni egy hangszert – szinte lássa maga előtt, ahogy barátainak szája tátva marad az előadása után. Azt akarta, hogy ez a személy már a reklámszöveg olvasása közben átérezze a siker mámorító érzését.

A hirdetés címe tehát így hangzott:

„Nevettek, amikor leültem a zongorához… de amikor elkezdtem játszani!”

A szöveg minden idők egyik leghíresebb és legsikeresebb hirdetése, „elkövetője” pedig a direct response marketing úttörője, John Caples volt, aki legendás karrierjét ezzel a hirdetéssel alapozta meg.

A hirdetés azért működött, mert a szövegírás erejét felhasználva egy olyan világ kapuit nyitotta meg a célközönség előtt, ahova kétségbeesetten be akartak jutni. Ezek a kapuk – a hirdetésszöveg szerint – márpedig mindenki előtt nyitva állnak – még azok előtt is, akikről eddig senki se gondolta volna, hogy valaha is belépést nyerhetnek.

5. A szövegírás mellett figyelj a kinézetre is

Ha elég izgalmas a szöveg, nyert ügyed van?

Sajnos nem.

Szövegírás közben nem elég csak a szavakra vagy mondatokra figyelni – könnyen emészthető, vizuálisan megragadó élménnyé kell formálni a szöveget. Mit tehetsz ennek érdekében?

  • Válassz letisztult betűtípust, amely nem erőlteti meg a szemet olvasás közben.
  • A betűméretet ellenőrizd le különböző képernyőkön: amennyiben a laptopodon és az okostelefonodon is könnyedén el tudod olvasni az adott szöveget, megfelelő betűméretet választottál.
  • Szövegírás során figyelj arra, hogy a bekezdéseid rövidek legyenek.
  • Legalább 2-3 bekezdésenként törd meg a monotonitást egy-egy alcímmel.
  • Csempéssz változatosságot a szövegbe: emeld ki a fontos sorokat és ragadd meg a figyelmet félkövér, dőlt vagy aláhúzott betűk segítségével.
  • Használj listákat, felsorolásokat.
  • Használj vizuális elemeket (pl. fotók, grafikák, infografikák, nyilak).
  • Ha a szöveg megkívánja, használj hangulatjeleket (pl. a www.emojicopy.com segítségével).

6. Szövegírás közben ne törődj a szabályokkal

A hatékony szövegírás alapfeltétele a makulátlan helyesírás?

Nem mindig!

A legjobb szövegírók tudják, mikor és hogyan érdemes áthágni szövegírás során a nyelvtani, stilisztikai vagy helyesírási szabályokat.

Azt, hogy a helyesírásnál mennyivel fontosabb maga az üzenet, semmi sem bizonyítja jobban, mint a Goodby, Silverstein & Partners reklámügynökség által az 1990-es években megalkotott kampány. Hogy mi volt a pontos feladat? A kétségkívül unalmas California Milk Processor Board tejipari szervezet számára kellett egy ütős szlogent kitalálniuk.

Szlogen egy tejnek… vajon mivel rukkoltak elő?

Fókuszcsoportos interjúik során kiderült, hogy sokan csak akkor gondolnak a tejre, ha kifogytak belőle otthon. Erre a felfedezésre reflektálva meg is született a híres „Got Milk?” szlogen. A többi pedig már történelem: a reklámnak köszönhetően drámaian megemelkedett az egyébként csökkenőben lévő tejfogyasztás az Egyesült Államokban. De mi is a lényeg itt?

Az ötletes marketingszövegek néha helytelenek vagy esetlenek.

A “Got milk?” szlogen – leírva – nyelvtanilag semmiképpen sem helyes, hiszen hiányoznak a “do you” segédszavak az elejéről (helyesen: “Do you have milk?”). Azonban a helyes alternatívát olvasva a hatás közel sem lenne hasonló.

A szövegírás szabályai tehát nincsenek kőbe vésve! Ne félj a helyesírási, nyelvtani hibáktól, főként az ötletelési fázisban, hiszen sokkal fontosabb, hogy a célcsoportod nyelvén tudj szólni, valamint gyorsan és könnyedén át tudd adni az üzenetet.

7. Nem megy a szövegírás? Csalj!

Bizonyára előfordult már Veled is, hogy sehogy sem ment a szövegírás: csak ültél a képernyő előtt és nem jutott eszedbe semmi, amit a virtuális papírra vethettél volna.

Ne aggódj, nem kell ismét feltalálnod a spanyolviaszt! A hatékony szövegírás ugyanis nem mindig új, világmegváltó ötletek alapjain nyugszik. Figyeld inkább tudatosabban, hogy melyek azok a marketingszövegek, amelyek a Te figyelmedet is felkeltik. Mi az, ami Téged is kíváncsivá tesz? Mi az, ami nem?

Ha meglátsz egy jól sikerült headline-t, CTA-t vagy hírlevelet, mentsd le nyugodtan. A legjobb, ha egy külön „Szövegírás ötletek” mappában gyűjtöd ezeket, hisz később – amikor messzire elkerül a múzsád – inspirálódhatsz belőlük.

A képen egy nő gondolkodik a számítógépe előtt, a szövegírás nehézségeit szimbolizálva.

8. Bármit is írsz, legyen célod!

Kulcsfontosságú, hogy ne csak azért írj, hogy aznap is „kimenjen” valami.

Természetesen minél több tartalmad van, annál jobb. Azonban, ha nincs a tartalmak mögött egy jól átgondolt stratégia és cél, a szövegírás valójában hiábavaló erőfeszítés lesz.

Fontos, hogy a szövegírás ne csak egy „pótcselekvés”, hanem egy precízen felépített tartalomstratégia része legyen. Szövegírás előtt meg kell tervezned többek között a perszónáidat, a stílusodat, a USP-det, ki kell választanod a megfelelő kommunikációs csatornákat, elemezned kell a versenytársaidat, kulcsszavak után kell kutatnod és ki kell alakítanod a SEO-stratégiádat.

Ha nem vagy biztos abban, hogy rendelkezel a megfelelő tudással és tapasztalattal ezen a téren, feltétlenül bízd a tartalomstratégiád megalkotását professzionális tartalommarketing-szakértőre!

9. Szövegírás – csakis nyugodt környezetben!

Állandóan csörög a telefonod? Tízpercenként kapod a közösségimédia-értesítéseket?

Sokszor nem is a múzsa távolléte, hanem a koncentráció hiánya okozza a legnagyobb problémát szövegírás közben.

Íme egy rövid gyakorlat Eugene Schwartz legendás szövegírótól, amit bármikor alkalmazhatsz.

Első lépésként csukd be az ajtót, majd kapcsold ki a mobilodat. A gépeden zárj be minden felesleges ablakot (pl. Facebook, Gmail, stb), majd állítsd a stoppert 33 percre. Az egyetlen dolog, amivel ezalatt az idő alatt foglalkozhatsz, az a szövegírás lesz.

Amint letelik a 33 perc, engedj meg magadnak egy 10 perces szünetet. Ezután ismételd meg a folyamatot elölről.

Schwarz többek között ennek a technikának a segítségével vált az 50-es és 60-as évek egyik legproduktívabb és legjobban fizetett szövegírójává – úgy, hogy naponta mindössze 3 órát szánt alkotásra.

10. Tanuld meg a SEO szövegírás alapjait!

Egy blogcikket vagy weboldalszövegezést sajnos nem elég izgalmasan vagy ütősen megírni, ugyanis csupán ennyi még nem garantálja, hogy jó helyen fogsz szerepelni a Google-ben – így a potenciális vásárlóid sem fognak Rád találni. Ugyanakkor a SEO szövegírás nem is az adott szövegek kulcsszavakkal való telezsúfolását jelenti.

De mit is tartalmaz az olyan szöveg, amelyet a Google és az olvasóid is szeretnek?

Szövegírás során a külső és belső linkek megfelelő elhelyezésétől kezdve az LSI kulcsszavak használatán át egészen a horgonyszövegek helyes megfogalmazásáig rengeteg dologra oda kell figyelned.

Szerencsére számtalan SEO szövegírás könyv és online kurzus közül választhatsz, ha ezt a tudást el szeretnéd sajátítani. Ha pedig se időd, se energiád ezzel foglalkozni, mindenképpen kérd professzionális SEO szövegíró segítségét tartalmaid megalkotásához.

SEO nélkül organikusan nem lehet elérni a célközönséget, ezért szövegíróként érdemes képezni magunkat ezen a téren is.

11. Beszélj a vevőd nyelvén  

Ahogy David Ogilvy is mondta:

Ha meg akarod győzni az embereket arról, hogy vegyenek meg valamit, az ő nyelvükön kell hozzájuk szólnod: azon, amelyet minden nap használnak és amelyen gondolkodnak.

Ha a célközönséged nyelvén szólsz, könnyedén megtalálod a kapcsolódási pontokat és gyorsan bizalmat ébresztesz az emberekben, hiszen önmagukra ismernek a szavaidban.

Szövegírás során figyelj tehát arra, hogy minden mondat úgy hangozzon, mintha a célközönséged mondta volna, mintha az ő gondolataikat vetnéd papírra. Csitítsd el a saját gondolataidat, hangodat, stílusodat és helyezd magad a vevőid cipőjébe!

12. Fókuszálj az előnyökre

A jó szövegírók legfőbb tanácsa, hogy semmiképpen se a tulajdonságokra, hanem az előnyökre koncentrálj.

Eugene Schwartz szerint szövegírás során nem azt kell kiemelned, hogy mi is a terméked, hanem, hogy mit csinál. Miért lesz jobb a vevődnek, ha megveszi a termékedet? Több ideje marad saját magára? Mindennap kipihenten fog ébredni? Izgalmasabb lesz az élete? Irigyelni fogják a szomszédai? Úgy érzi majd, mintha minden nap nyaralna?

Írd le, miben változtatja meg a terméked vagy szolgáltatásod az olvasó életét.

13. A szövegírás alfája és ómegája – Hass az érzelmekre!

Tudtad, hogy azok az emberek, akiknek nincsenek érzelmeik, nem képesek döntéseket hozni? Erre a felfedezésre világított rá Antonio Damasio ideggyógyász kutatása: olyan agysérült személyeket tanulmányozott, akiknél az agy érzelemkiváltó része sérült meg. Mi következik ebből?

Azok, akik erős érzelmeket táplálnak a hirdetésed iránt, valószínűleg reagálni is fognak rá.

Szövegírás során tehát tedd fel magadnak a kérdést: mi a felhasználó legmélyebb vágya? A félelemtől kezdve az irigységen át egészen a bűntudatig számtalan olyan érzelem van, melyek segítségével döntéshozásra sarkallhatod a célközönségedet.

14. A hatékony szövegírás fő szabálya: kerüld a sallangokat!

Tele van a weboldal-szövegezésed „tudunk csinálni”, „reméljük, hogy” vagy „elvégezhetjük” kifejezésekkel?

Akkor a szövegírás olyan feladat, melyre érdemes még időt szánni!

A feltételes módban levő, bizonytalanságot sugalló, sallangokkal teletűzdelt mondatok ugyanis aláássák a szakértelmed. A sorokat olvasva az olvasó úgy fogja érezni, hogy nem vagy biztos a dolgodban és nem rendelkezel kellő tudással és tapasztalattal.

Fuss neki még egyszer a szövegírásnak és használj ezúttal kijelentő mondatokat, illetve magabiztosságot sugárzó szavakat (pl. „segítünk”, „elvégezzük”, „garantáljuk”). Weboldaladat olvasva így már nem lesz kérdés, hogy igazi szakértője vagy a témának!

15. Szövegírás okosan: támadj szavakkal, védekezz számokkal

Még magabiztosabbnak fogsz tűnni és még több bizalmat fogsz ébreszteni a célközönségedben, ha számokkal, adatokkal támasztod alá az állításaidat. Szövegírás során tehát ne feledkezz meg a bizonyítékokról! Így még a legszkeptikusabb olvasókat is megnyerheted magadnak és bebizonyíthatod nekik, hogy nem csak a levegőbe beszélsz.

Hogy milyen bizonyítékokat használhatsz szövegírás során? Íme néhány ötlet:

  • statisztikák;
  • használt módszerek;
  • ügyfélvélemények;
  • esettanulmányok;
  • sikersztorik.

16. A szövegírás nem szövegírás megfelelő CTA nélkül

Elkészült a landingoldalad, mégsem jönnek a konverziók?

A következő kérdésem: figyeltél szövegírás során a megfelelő CTA-üzenetek megfogalmazására?

Amennyiben nem, van egy rossz hírem: a szövegírás kárbaveszett erőfeszítés, ha nem tartalmaz cselekvésre ösztönző Call to Action felszólítást. De milyen is az a CTA, amely cselekvésre ösztönöz?

Nos, semmiképpen sem unalmas. Egy „Tovább” vagy „Küldés” CTA-gomb bizony nem a szövegírás csúcsa és nem is fogja a várt eredményt szállítani. Szövegírás közben figyelj arra, hogy az olvasó szemszögéből fogalmazd meg a cselekvésre ösztönző felszólításokat. A „Tovább” helyett például egy „Szeretnék többet megtudni” vagy „Tanulni akarok!” gomb már sokkal hívogatóbb lehet. Lead mágnes tartalom esetén pedig a „Küldés” gomb helyett sokkal hatásosabb lehet például egy „Kérem az ingyenes e-bookomat” felszólítás.

17. Ismételd meg a legfontosabb érvedet legalább háromszor

Winston Churchill is azt vallotta, hogy ha valami fontosat szeretnénk mondani, legalább háromszor kell utalnunk rá.

Derek Halpern sikeres vállalkozó szerint a „Rólunk” oldalon három különböző helyen érdemes szerepeltetni a feliratkoztató formot. A legtöbb e-mail-marketing szakértő is azt vallja, hogy három helyen érdemes szerepeltetni az adott linket a kiküldött hírlevelekben. A hosszabb landing oldalakat olvasva pedig biztos feltűnt már Neked is, hogy általában három különböző helyen szerepelnek a CTA-gombok.

Szövegírás során tehát ügyelj arra, hogy a fontos információkat a szöveg elején, közepén és a végén is szerepeltesd.

A három nyíl azt jelképezi, hogy szövegírás során legalább háromszor kell megismételni ugyanazt az információt, hogy célközönségünk felfigyeljen rá, kattintson.

18. Szövegírás okosan: a kevesebb néha több!

Előfordult már Veled, hogy semmi ötleted nem volt a következő heti posztjaidat illetően, de akkor is meg kellett „szülnöd” őket?

Megnyugtatlak: nem lett volna kötelező. Ha csak azért szeretnél élni a szövegírás erejével, hogy aznap is „kimenjen” valami, nem fogsz értéket teremteni a követőidnek. Sőt: hamarosan „volt követőkként” tarthatod őket számon.

De akkor mi a megoldás?

Szövegírás terén is törekedj mindig a minőségre a mennyiség helyett! Ha az adott héten négy poszt helyett csak kettő jön össze, ne keseredj el! Ha az a két poszt egyenesen a célközönségednek szól, értéket közvetít számukra és úgy érzik, megérte elolvasni, akkor nyert ügyed van.

19. Szövegírás: pipa. De kinek is írtál?

Szövegírás során kire fókuszálsz inkább: a cégedre vagy a célközönségedre?

Ha utóbbi, akkor ez a rész nem Neked szól. Ha viszont előbbi, érdemes megfontolnod néhány tanácsot.

Szuper, ha a szövegeidet olvasva minden kiderül a cégedről, azonban, ha nem írod le, hogy mindez miért jó a célközönségednek, nem lesznek jó eredményeid. Az olvasók félúton elhagyják a weboldalad, hiszen nem tudják, mit kezdjenek az információval, hogyan válhatna hasznukra a terméked, szolgáltatásod, miért is kéne Nálad vásárolniuk.

Ezért kulcsfontosságú, hogy egyenesen a potenciális vevőidhez szólj. Többes szám első személy (mi) helyett használj egyes szám második személyt (te), ahol csak tudsz! Így szövegírás során automatikusan a célközönséged szükségleteire, vágyaira fogsz fókuszálni.

Szövegírás szenvedéllyel, őszintén, hitelesen

A szövegírás egyetlen célja az eladás lenne?

A fenti tippeket olvasva jogosan gondolhatod úgy, hogy szövegírás során mindenféle trükköt kell alkalmaznod a megfelelő hatás érdekében.

Szerencsére ez tévedés!

Ezek a „trükkök” valójában arra kellenek, hogy finoman felhívd a célközönséged figyelmét azokra az értékekre, melyeket Te teremtesz nekik.

Bármelyik tippemet is fogadod meg, hitelesség nélkül semmit sem fog érni a törekvés! Céged ugyanis hosszú távon csak akkor lehet sikeres, ha hitelesen, őszintén, „tisztán” kommunikál a vevőivel és tartalmaid az őszinte kapcsolódás alapkövein nyugodnak. Emellett az is fontos, hogy élvezd a szövegírás folyamatát! Célközönséged ugyanis azonnal kiszúrja, ha a szövegírás csak púp a hátadon. Következésképp nem fogsz közelebb kerülni sem hozzájuk, sem pedig a magasabb konverzióhoz!

Ha nem vagy biztos, mit, mikor és hogyan érdemes kommunikálnod, milyen a hatékony szövegírás, illetve hogyan nyerheted el célközönséged bizalmát hosszú távon, mindenképpen kérd tapasztalt szövegíró segítségét!

Neked mi az első és legfontosabb szempont szövegírás során? Milyen praktikákat vetsz be, ha éppen elhagy a múzsád? Kíváncsian várom válaszodat komment formájában!👇

Szeretnéd, ha további értékes online marketing trükkök landolnának az e-mail-fiókodban? Iratkozz fel az exkluzív tartalmakért!

B2B marketing kisokos – Hogyan építs leadgeneráló gépezetet

B2B marketing kisokos – Hogyan építs leadgeneráló gépezetet

A hatékony B2B marketinget nehéz jól csinálni. 

A kreatív igények, a költségvetési korlátok, a csatornákra vonatkozó döntések és a marketingstratégia kidolgozása és megvalósítása mind feladat.

És nem is olyan egyszerű.

Ebben a cikkben – a ContentJump vendégszerzője, Varga Daniella online-marketing-szakértő tollából – megismerkedhetsz:

  • a B2B marketing alapjaival;
  • a különbségekkel a B2C marketinghez képest;
  • a B2B marketing hatékony eszköztárával;
    • a stratégia kialakításának fontos pontjaival; és
    • hogy mikor és milyen feladatokat érdemes kiszervezni a B2B marketingben.

    Vágjunk is bele.

    Mi a B2B marketing?

    A B2B marketing (business-to-business) alapvetően a B2B üzleti modellhez kapcsolódik. A B2B üzleti modellben a cégek más cégnek adnak el termékeket vagy szolgáltatásokat. Azokat a marketingtevékenységeket nevezik B2B marketingnek, amik ebben segítenek.

    Például, ha egy ajtógyártó cég ajtókat ad el a viszonteladóinak, akkor az egy B2B modell, (remélhetőleg) B2B marketing eszközökkel.

    De a webfejlesztő is B2B marketinget használ, hogy eladja a szolgáltatásait a céges ügyfeleinek.

    Mi a B2C marketing?

    Ezzel szemben a B2C (business-to-customer) modellben a cégek személyeknek, átlagembereknek adnak el. Ehhez pedig B2C marketingeszközöket használnak.

    Erre példa az ALDI vagy Deichmann marketingtevékenysége, de ugyanígy egy fodrász marketingtevékenysége is B2C-nek számít.

    B2B vs. B2C marketing

    A B2B és B2C stratégiák különböznek például a vásárlási ciklusokban, a kommunikációs módokban vagy akár a kapcsolatépítés formáját tekintve is.

    Ezek a különbségek persze nincsenek kőbe vésve. Természetesen néha van átfedés, de fontos, hogy tisztában legyél a lényegi eltérésekkel.

    Nézzük is, mik ezek.

    Célzás

    A két modellben más lesz a célközönség, főleg annak a mérete. 

    A B2C-ben általában sok embert szeretnél elérni, ezért a cél, hogy az értékesítési tölcsér tetején a lehető legtöbben legyenek. Ezzel szemben a B2B marketingben kisebb a tölcsér teteje (hiszen kevesebb cég van, mint fogyasztó), ezért sokkal pontosabban kell célozni. 

    A B2B marketingben kiemelten fontos például egy szűkebb célcsoport meghatározása, hogy az ügyfélszerzés költségei csökkenjenek.

    Vásárlási érték

    A B2B-ben jellemzőek a nagyobb értékű üzletek. Vagy azért, mert nagyobb tételben vásárolnak, vagy egyszerűen drágább a termék vagy szolgáltatás.

    Éppen ezért a sales ciklus is hosszabb, ellenben jobb a megtérülés.

    A B2C ehelyett legtöbbször kis értékű termékek tömeges eladásáról szól. Persze itt is van kivétel iparágtól függően, például az ajtók vagy az ingatlanok piacán értelemszerűen nagy értékű termékekkel célozzák az embereket.

    Döntéshozók

    B2B esetén a vásárlási döntést legtöbbször több ember hozza meg, különböző szinteken a vállalatban. Vagyis a B2B marketing egyik fontos feladata, hogy több embert is meggyőzzön a vásárlásról. Akár teljesen eltérő beállítottságú embereket.

    Például, tegyük fel, hogy egy HR-szoftvert árulsz kkv-knak. A vásárlási döntésben részt vesz a HR-es és az ügyvezető is, de akár a pénzügyes is beleszólhat. Így őket mind meg kell győznöd.

    B2C marketing esetén a vásárlási döntést általában egy személy hozza meg, főleg, ha kis értékű vásárlásról van szó. 

    Értelem vs. érzelem

    Nagyon fontos különbség a két marketingmodell között a vásárlási döntés mozgatórugója. 

    Másképpen: mi alapján dönt a célcsoport a vásárlás mellett.

    B2B marketing esetén a döntést inkább racionális alapon hozzák meg, mindig a vállalat érdekeit szem előtt tartva. A fő szempont általában a megtérülés (ROI), jelentsen ez több pénzt, több időt vagy nagyobb presztízst.

    Ezeket jól lehet demonstrálni esettanulmányokkal, adatokkal, és ezért nagyon fontos a megfelelő lead menedzsment és kapcsolatépítés.

    Ezzel szemben a B2C vásárlók sokszor érzelmi alapon, impulzus hatására döntenek, és fontos nekik a kapott kényelem és az élmény. Ez mind kis értékű, mind nagy értékű szolgáltatásokra igaz. 

    Ezért olyan hatékony B2C marketingben a tartalom, a storytelling, a social media és a különböző marketingpszichológiai elemek.

    Vásárlási ciklus

    Mivel a B2B egy drágább, sokszor komplexebb terméket ad el, ráadásul több embernek is rá kell bólintani a vásárlásra, a sales ciklus hosszabb. Több ideig tart megkötni egy üzletet, így a B2B marketing tevékenysége is lassabban érik be.

    A B2C-re ezzel szemben gyors döntések a jellemzők (kivéve, ha nagy értékű vásárlásról van szó, például egy autóról). Vagyis sokkal rövidebb idő alatt tud eredményeket hozni a B2C marketing. 

    Marketing vs. sales

    Másik alapvető különbség, hogy a B2B marketinghez mindig kell sales. Így a B2B marketing egyik fő feladata a sales segítése és a validált leadek szállítása a sales csapatnak.

    A B2C marketingnél ritkán van sales (bár ez sem alapszabály), ott sokszor az online-marketing-eszközök (hirdetések, tartalom, storytelling) már az eladást is megoldják.

    B2B marketing eszköztára

    Tartalommarketing és SEO a B2B marketingben

    Sokan úgy gondolják, hogy a tartalommarketing csak a B2C területén működik jól, és a B2B-ben nem működik. Ez valójában messze áll a valóságtól.

    2023 van, és az emberek emberektől akarnak vásárolni.

    Nem arctalan cégektől.

    A tartalommarketing éppen ezért rendkívül hatékony a B2B marketingben is, ha megfelelően alkalmazzák. 

    Csak néhány adat kifejezetten B2B vásárlóktól:

    • A B2B vásárlók 49%-a gyakrabban támaszkodik tartalomra döntéseik meghozatala során, mint egy évvel ezelőtt.
    • A B2B vásárlók 78%-a három vagy annál több releváns tartalmat fogyaszt, mielőtt beszélgetne egy értékesítővel.
    • A B2B vásárlók 78%-a fontosabbnak tartja a tartalom forrásának hitelességét, mint egy évvel ezelőtt.
    • A B2B vásárlók 65%-a tudatosan nagyobb figyelmet fordít hiteles tartalomra iparági véleményvezérektől.
    • A B2B vásárlók majdnem 64%-a tartja értékesnek a podcastokat a vásárlási folyamat korai szakaszában.

    A Demand Gen Report adatai szerint pedig a B2B vásárlók 47%-a olvas blogbejegyzéseket a vásárlási folyamat során, és 96%-uk számára fontos a tartalom minősége az ár és a termékjellemzők mellett. 

    Ez azt jelenti, hogy a B2B vásárlók számára is fontos a tartalom.

    Ha egy cég képes magas minőségű tartalmat gyártani, akkor ez nagyban hozzájárulhat az érdeklődők megszerzéséhez és az üzleti eredmények javításához.

    De mégis:

    Hogyan használhatod hatékonyan a tartalommarketinget a B2B marketingben? 

    Kulcsfontosságú, hogy a tartalom releváns legyen a célközönség számára, és megoldja egy problémájukat.

    Vagyis értéket adjon.

    Érdemes különböző formátumokat tesztelni, például blogbejegyzéseket, e-könyveket, infografikákat, webináriumokat, videókat és podcastokat. 

    Az üzleti blog elindítása mindig egy jó első lépés lehet, hiszen így ki lehet aknázni a keresőoptimalizálás erejét.

    Pár bekezdéssel lejjebb kifejtem, hogyan.

    A tartalommarketinggel ráadásul több legyet üthetsz egy csapásra: segíthet növelni a márka tudatosságát, az érdeklődők számát és a konverziókat is.

    Most pedig térjünk ki gyorsan a SEO-ra.

    Ugyanis, ma az online térben a SEO az egyik legjobb módja annak, hogy növeld a látogatók számát és javítsd a konverziós arányokat. 

    Az Adweek szerint a B2B vásárlók 89%-a online kereséssel kezdi a kutatást a vásárlás előtt. Az ez évi statisztikák azt mutatják, hogy az organikus keresés a B2B vásárlások 53%-át eredményezi, így az organikus látogatottság növelése kulcsfontosságú a sikeres online jelenlét szempontjából. 

    És hát kéz a kézben jár a tartalommarketinggel.

    Főleg a blogolással.

    Számos tartalommarketing + SEO sikersztorit lehet hozni B2B marketingben: Hubspot, Buffer, CaterPillar, YouGov.

    Egy jó SEO- és tartalomstratégiával te is köztük lehetsz.

    Ráadásul a SEO-val hosszú távon a hirdetési büdzséd is komolyan megvághatod, hiszen a forgalom organikusan jön majd a weboldaladra.

    Ha B2B vezetőként hatékonyan akarsz versenyezni a piacodon, akkor érdemes bevenni a keresőoptimalizálást és a SEO-t a B2B marketingeszköztáradba.

    A SEO és tartalommarketing csak az első lépés a siker felé.

    A következő eszköz legalább ilyen fontos. 

    Nézzük meg közelebbről az e-mail-marketing eszközöket, hogy hogyan használd hatékonyan a B2B marketingben.

    E-mail-marketing eszközök a B2B marketingben

    Az e-mail-marketing ma is az egyik leghatékonyabb eszköz a B2B marketingben (egyébként nem csak ott).

    Ha jól használod, akkor többszörösen megtérül.

    Számos előnye van, ebből most csak ízelítőnek néhány:

    Közvetlen kapcsolat a célcsoportodhoz: Akkor és azt küldesz nekik, amit és amikor akarsz.

    Teljes kontroll a listád felett: Nem függsz algoritmusoktól és más platformoktól, mint a közösségi média esetében.

    Brutál jó a megtérülése: Az átlagos ROI az e-mail-marketinggel 38:1. Ez azt jelenti, hogy minden egyes dollár, amit az e-mail-marketingre költesz, átlagosan 38 dollár bevételt hoz az üzletednek.

    Kapcsolatot és bizalmat épít: Az e-mail-marketing az egyik legjobb eszköz az ügyfélkapcsolatok ápolására és a B2B értékesítési ciklus felgyorsítására. Az értékesítők 89%-a az e-mail-marketinget tartja a leghatékonyabb módszernek az értékesítési érdeklődők követésére.

    Automatizálható: Egy jó e-mail-stratégia futószalagon, automatizáltan tudja szűrni az érdeklődőket és felmelegíteni a leadeket.

    Mint minden marketing-aktivitást, ezt is lehet nagyon rosszul és nagyon jól is csinálni.

    Nézzük, hogyan lehet sikeresebb az e-mail-marketinged B2B piacon.

    Célcsoportod pontos meghatározása.

    Az e-mail-kampány sikere abban rejlik, hogy a jó üzenetet küldd a jó időben. A célcsoport pontos meghatározása segíthet abban, hogy releváns és személyre szabott tartalmat küldj, ami az értékesítési számokon is meglátszik majd.

    Releváns tartalom létrehozása. 

    Releváns tartalom nélkül nincs hatékony e-mail-kampány. 

    Az e-mail-tartalmat úgy kell összerakni, hogy az végigkísérje a közönséget a vásárlói útvonalon.

    Szegmentálás.

    Az e-mail-lista megfelelő szegmentálása nélkül ágyúval lősz verébre.

    Fontos, hogy a listádon szereplőket csoportosítsd, probléma, iparág, érdeklődés, elköteleződés alapján.

    Analitikai adatok gyűjtése.

    Az e-mail-kampányok hatékonyságának mérése kulcsfontosságú. 

    Az analitika segít, hogy tudd, mi az, ami működik és mi az, ami nem. Így tudod csak javítani a jövőbeni kampányok hatékonyságát.

    Lead mágnesek, azaz csalik

    Bár a lead magnet hatékony eszköz a B2B piacon a lead generálásra is, itthon sokan nem vagy nem jól használják.

    Ezek egyrészt remek eszközök az e-mail-lista növelésére, másrészt a bizalmat és a szakértői státuszt is növelik.

    És igen, B2B-ben is működnek.

    Ezek lehetnek e-book-ok, e-mail-kurzusok, csekklisták, webinárok, workshopok. A lista végtelen. 

    A SalesAutopilot például igazi leadgeneráló gépezetet rakott össze lead mágnesekkel.

    Eseménymarketing-eszközök a B2B marketingben

    Erre csak röviden térnék ki, mert nem teljesen online eszköz, de mivel annyira hatékony, mindenképp meg akartam említeni.

    A különböző események igazi lead generáló aranybányák. Amikor pár éve egy magyar szoftvercégnél dolgoztam, rendszeresen hoztunk leadeket saját szervezésű offline és online eseményekből.

    De a konferencia és meetup vendégszereplések is elég jól termeltek.

    Ha ezt az online térbe akarjuk átültetni, akkor érdemes tesztelni online workshopokat, webinárokat vagy akár konferenciákat, ahol kifejezetten a célcsoport problémáival foglalkozol.

    Fizetett hirdetések a B2B marketingben

    Mivel online eszköztár, akkor nem mehetek el a hirdetések mellett sem.

    Ha gyorsan akarsz a közönséged elé kerülni, akkor mindenképp érdemes hirdetned magad.

    De nem eszeveszett őrült módjára!

    Nem, a B2B marketingben kifejezetten fontos, hogy átgondolt hirdetési stratégiád legyen. 

    Enélkül ugyanis csak elégeted a pénzed.

    Hogyan csináld akkor jól a B2B hirdetéseket?

    A jó platformon hirdess.

    Azokon a platformokon hirdess, ahol az üzleti döntéshozók nagy valószínűséggel időt töltenek, például a LinkedIn-en vagy a Google keresési oldalán. 

    Ehhez persze ismerned kell a célcsoportod.

    Kísérletezz és optimalizálj.

    A hirdetések lelke a folyamatos tesztelés és az adatok alapján optimalizálás. Kísérletezz üzenetekkel, formátumokkal és akár különböző célközönségekkel, hogy megtaláld a legjobban konvertálót.

    A megfelelő rendszerben hirdess.

    Ne csak a szolgáltatásaidat hirdesd ész nélkül, hanem a marketingrendszered minden lépését. 

    Így fogod elérni, hogy ne ismeretlen, hideg közönségnek mutogasd a hirdetéseid, hanem egy felmelegített érdeklődő közönség lássa az ajánlatodat.

    Apropó rendszer…

    +1 Bónusz: A rendszer

    A legjobb marketingcsatornák és kampányok sem működnek, ha nincsenek rendszerbe foglalva.

    A B2B marketing lelke is a megfelelő marketingrendszer, ami az idegenekből érdeklődőt, az érdeklődőkből pedig ügyfeleket csinál. Sőt, az igazán mindenre kiterjedő rendszerek még gondozzák is a meglévő ügyfeleket.

    Neked erre kell törekedned a marketingstratégiád kialakításakor is. ⬇️

    B2B marketing stratégia készítése

    Egy reális és flexibilis marketingstratégia felépítése igazi versenyelőnyt adhat. Nézzük, mi kell ehhez:

    1. Legyenek céljaid

    Vagyis tudd, hogy mit akarsz elérni, és hogyan méred a marketinged teljesítményét.

    Mint ahogy utazni sem indulsz úti cél nélkül, úgy jó marketinget sem csinálhatsz jól körülhatárolt és mérhető célok nélkül.

    Néhány marketingcél példa:

    • márkaépítés;
    • lead generálás;
    • weboldal forgalmának növelése;
    • bevétel növelése;
    • fogyasztói elégedettség növelése.

    Tűzz ki egy fő célt, és legyen tiszta az is, mi számít sikernek és mi nem.

    2. Tudd, ki a célközönséged

    Vagyis legyen egy jó célcsoportod és ismerd meg, amennyire csak lehet.

    Sokan kihagyják ezt a lépést.

    Te ne legyél köztük.

    Ugyanis minél pontosabban tudod, kikhez szólsz, annál könnyebb lesz tartalmat gyártani és eladni. 

    Te lehetsz a terület go-to szakértője.

    Ha mindenkihez beszélsz, pont ezt a versenyelőnyt bukod el.

    Tehát azonosítanod és ismerned kell a célcsoportodat.

    A jó célcsoportnak három szempontnak kell megfelelnie:

    • Konkrét: jól lehatárolható, pl. Facebook célzásnál nem 5 milliós közönséget kapsz.
    • Elég nagy: ahhoz viszont tágnak kell lennie, hogy eltartsa a vállalkozásod és legyen benne növekedési potenciál.
    • Fizetőképes: képes és akar is fizetni az ajánlatodért.

    3. Térképezd fel a piacot

    Vagyis ismerd meg a piacod és konkurenciád hiányosságait, és legyenek ezek a te erősségeid.

    A piackutatás szerves része a marketingstratégia-készítésnek. Ezen a ponton én két dologra szoktam fókuszálni: helyzetelemzés és versenytárselemzés.

    A helyzetelemzés segít megérteni, hogy te hogyan helyezkedsz el a piacon.

    A versenytárselemzéssel pedig meg tudod találni azokat a piaci hiányosságokat és lehetőségeket, amikkel a konkurensek fölé kerekedhetsz.

    4. Építs marketingrendszereket

    Vagyis gondolkozz rendszerben és folyamatokban, ne csak csatornákban.

    A legtöbben, ha marketingtevékenységbe vágnak, akkor csatornákban vagy eszközökben gondolkoznak. 

    TikTok marketinget, hirdetést vagy SEO-t akarnak. 

    Arra viszont már nem gondolnak, hogy ezek hogyan kapcsolódnak majd egymáshoz.

    A jó B2B marketing rendszerekben és folyamatokban gondolkozik, nem pedig különálló eszközökben.

    Az igazán jó marketing olyan rendszereket épít fel, ami fogja a vevő kezét a találkozástól egészen a vásárlásig.

    Sőt, még tovább is:

    • Meg kell tervezned, hogyan hívod fel magadra a figyelmet.
    • Ki kell találnod, hogy szerzel leadeket.
    • Össze kell raknod, hogyan gondozod a leadeket, hogy elnyerd a bizalmukat.
    • Ezután meg kell tervezned, mindehhez hogyan kapcsolod az eladást.

    Ezekhez a szintekhez kell marketingeszközöket és -csatornákat rendelned.

    5. Vedd számításba az erőforrásod

    Vagyis figyelj a megvalósíthatóságra is, és csinálj erőforrás- és ütemtervet.

    Ez a rész már szinte a marketingterv-készítésbe hajlik át, viszont én a stratégia szintjén is fontosnak tartom a kivitelezhetőség tervezését.

    Fontos, hogy az elkészült tervet meg is tudd valósítani.

    Ez a lépés abban segít, hogy a rendelkezésre álló erőforrásaidat (pénz, idő, tudás) az összerakott terv mellé tedd.

    Ha a kettő egálban van, szuper!

    Ha nem, akkor vagy vissza kell venni a tervekből, vagy be kell vonnod külső segítséget.

    Milyen segítséget?

    Ezt a következő részben kivesézem.

    Mikor és mit érdemes kiszervezni a B2B marketingben?

    Ez nagyban függ a B2B marketing stratégiádtól és a költségvetésedtől.

    De az évek tapasztalata alapján én azt látom, hogy a legjobb eredményt hozó megoldás a belső és külsős csapat vagy emberek kombinálása.

    Miért?

    Mert kell valaki házon belül, aki összefogja a marketinget, megtervezi a projekteket és képviselni tudja az üzleti igényeket.

    Vagyis házon belül kell egy marketingmenedzser, aki képben van a marketing területeivel, tud döntést hozni az eredmények függvényében és projektmenedzser vénával is rendelkezik.

    Kiszervezni pedig minden mást lehet:

    • szövegírást;
    • hirdetéseket;
    • SEO-t;
    • e-mail-marketinget.

    És ezeket általában meg is éri kiadni szakértő kezekbe, mert olyan értékes tapasztalatot tudsz megvenni töredék áron, amit belső csapat felépítésével csak hosszú hónapok alatt. 

    Plusz egy ilyen kvalitású belső csapat felépítése felemészti a marketingbüdzsé jelentős részét.

    Az első, amit kiszervezésre javaslok cégeknek, az a szövegírás és a hirdetések.

    Egy profi szövegíró elképesztő ugrást hozhat a vállalkozásodban, akár forgalomgenerálás, akár konverziónövelés szempontból.

    A hirdetések pedig magukért beszélnek, hiszen itt kőkeményen el lehet égetni a pénzt, ha rosszul vannak beállítva.

    Ha bizonytalan vagy, hogyan vágj bele, érdemes lehet egy marketingszakértővel beszélni, aki a marketingstratégia mellett a csapat összeállításában is segíthet.

    Útravaló

    A B2B marketing egy sokszor elhanyagolt, de annál több lehetőséget magában rejtő terület.

    Ha a megfelelő eszközöket veted be, akkor pedig megállíthatatlan leadgeneráló gépezetté válik.

    Néhány jótanács a cikk végére:

    1. Kezdj el tartalommarketinggel foglalkozni, mert ettől jobb bizalomépítő eszköz kevés van.
    2. Ha a tartalmat SEO-val párosítod, a forgalmad megsokszorozódik.
    3. Legyen egy átgondolt és megvalósítható B2B marketingstratégiád, ami térképként vezet majd.
    4. Gondolkozz rendszerekben és folyamatokban, ha marketingről van szó, mert ezekkel skálázhatod igazán a marketingeredményeidet.